Saç Muayenesi ve Analiz

Saç ekimi yapılmadan önce, saç ekimi yapılacak bölgenin muayene edilmesi ve buna bağlı olarak analizi şarttır. Saç ekimini yapacak Plastik Cerrahlar tarafından yapılması şart olan saç ekimi muayenesinde uygulanacak tedavi ve sürdürülecek olan tedavi süresinin planlanması yapılır.


Olağan Saç Dökülmesi

Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden veya dış etkilerle (tarama, şampuanla yıkama, fırçalama, saça şekil verme çalışmaları) dökülür. Bunun yerine yeni saç çıkar. Günde ortalama 100 adet saç dökülür. Yeni doğan bebekte ve hamilelikte görülen saç dökülmeleri kısmen olağan saç dökülmesi sayılabilir.

Saç ekiminde yaş

Erkeksi saç dökülmesi bir hastalık sebebi sayılmazken, saçı dökülmeye başlayan herkes saç ekimi yaptırabilir.Saçsızlık yani saç dökülmesi problemi 18 yaşından itibaren her dokuz erkekten birini tamamen saçlarını kaybetmesi olarak etkileyen ve tüm erkeklerin hayatları boyunca en azından saçların seyrelmesi olarak hayatını kısmen etkileyen, kişiyi hem fiziksel hem de etkileri açısından ruhsal bir sorundur.

Saç Ekimi Saçsızlığı Önlemenin Tek Yoludur

Saç ekimi ile kaybettiğiniz saçları geri kazanarak daha genç görünürsünüz

SAÇ EKİMİ YÖNTEMLERİ

FUT yöntemi ile saç ekimi

Büyük açıklıklarda özellikle önerilir. Hastaya gereken her şey söylenir ve uygun teknik seçilir. Ne kadar saçlı olursanız ekiminiz o kadar doğal ve sık olacaktır. Saçlar toplu halde alınır , daha sonra tekli hale getirilir.

Toplu halde daha kısa sürede daha fazla saç teli alınabilir.
Bir günde 5-6 saat süren bir işlemde 6000-7000 saç ekmek mümkündür.
Saç ekilen bölgede hiçbir iz kalmamaktadır.Bir sonraki işlem için 6 ay beklenmelidir (bekleme aşamasında FUE yapılabilir). İz kalmaması için enseye dikiş atmak gereklidir.   Nadiren alın çizgisi gibi bir iz kalma ihtimali vardır. Bu iz kalsa dahi saçlar arasında kaybolur. İz kalmasını istemiyorsanız doktorunuzun plastik cerrahi uzmanı olmasına ve tecrübesine dikkat ediniz.

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

Dünyada ve Türkiye’de uygulanan son saç ekimi tekniği olan FUE (Follicular Unit Extraction) hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar üreten bir saç ekimi işlemidir. FUE ile tüm saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden alınan canlı saç köklerinin tek tek başın saçsız bölgesine transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir. FUE’de ve FUT’ta çıkarma yöntemleri farklıyken elde edilen köklerin yeni yerlerine yerleştirilmesi tamamen aynıdır.

  • Saçlar ense kısımdan tek tek alınır.
  • Ensede hiç iz kalmaz. Kök alımında ve ekiminde kullandığımız aletler çok ince uçludur. Alınan saçların yerleri ve ekim yapılan bölgeler çok küçük olduğundan yara kendiliğinden iyileşir ve dikiş atmaya gerek kalmaz. .Eğer saç 0 a veya 1 e vurulmazsa iz belli olmaz ancak 0 a veya 1 e vurulursa iz belli olur.
  • İşlem 4 ay sonra tekrarlanabilir
  • Küçük yara izlerinin kapatılmasında,
  • Kaş sakal ekiminde
  • Daha önce yaptırdığınız doğal olmayan saç ekiminin doğal hale dönüştürülmesinde,
  • Ensesinde iz olan saç ekim hastalarında izin yok edilmesinde kullanılabilir
  • Fue Yönteminde; saç kökleri tek tek özel iğnelerle alınır. Kesme ve dikme işlemi ya da şerit operasyonu yoktur. (Her kökte 1,2 veya 3 adet saç teli bulunur.)
  • Seans: Saç kökleri tek tek ekilir. Ekim yeri belli olmaz, doğal görünür. (Her seansta 3000-3500 e kadar kökalınarak ekilebilir) 2. ve 3. seanslar için 10-15  gün beklenir. Ardından sıklaştırma işlemi yapılır

Operasyon sonrası 1.Hafta

Hiçbir dikiş yapılmadığı ve yara izinin olmadığı görülür.
Eğer kapatılacak alan az ise yani dökülme yeni başladıysa genellikle FUE tekniği tercih edilmektedir.Mesela şakak açıklıkları,yanık iz tedavisi gibi tedavilerde FUE tercih edilmektedir. Çok genç ve cilt elastikiyeti çok yüksek hastalar geniş skar geliştirme eğiliminde olduklarından FUE tercih edilir.

Doğallık: Saç ekimi yaptırdığınız anlaşılır mı?

Erkeklerde alından yanlara doğru giden hafif V şeklinde devam eden doğal bir görüntü vardır. Nadiren bu şekil kişiye göre değişebilmektedir. Amacımız yüzünüze yeni saçlarınızla oluşabilecek en doğal ekimi yapmaktır. Ekiminizin doğal olması saç çizginizin de doğal olmasına bağlıdır.

Eski ekimlerde genelde seyrek oluşu, ekim saçlarının ağaç gibi sıralı durması, saçların sert sert çıkışı, kaba ekilmesi ve standart bir saç çiziminin oluşması herkes tarafından saç ektirdiğinizin anlaşılmasına sebebiyet verir. Saç aralarını sıklaştırıp ve yeni bir saç çizgisi oluşturarak doğal görüntü verilebilmektedir.

tr_TR