LAZERLE DAMAR TEDAVİSİ

Ciltte, yüzeysel toplar, damarlarda ortaya çıkan genişleme ve bükülmelere varis denir.  Varisler genelde kadınlarda daha sık görülmekle birlikte, erişkinlerin %20’sinde rastlanmakta.

Varisler yerçekimine bağlı olarak sıklıkla bacaklarda görülebildiği gibi, tüm vücut ve yüz bölgesinde de oluşabilir.  Aynı zamanda doğumsal olarak görülebilen damar sorunları da mevcut (port vein – şarap lekesi gibi)

5 – Varislerde tedavi yöntemleri nedir?

Lazer ile varis tedavisi:  özellikle çap genişliği 0- 4 mm arasında olan kırmızı mor renkli düz ve ağ şeklindeki varisler lazer sistemleri ile  tedavi edilir.

Skleroterapi: çap genişliği 2-5 mm arsında olan varisler damar içersine iğne yolu ile verilen ilaçlar vasıtasıyla yok edilir.

Operasyon: klinik olarak ağır seyreden, çap genişliği 5 mm nin üzerinde olan varis tedavilerinde ameliyat tedavi yöntemi tercih edilir.

 Lazer ile varis tedavisi nedir?  Nasıl yapılır?

Varis tedavilerinde kullanılan lazer sistemleri estetik amaçla kullanılan,1064 nm dalga boyunda ışık enerjisi kullanan Nd YAG lazer sistemleridir. 1064 nm dalga boyundaki ışık enerjisi cildimizdeki damarlar ve özellikle damar içersindeki kan hücreleri tarafından absorbe (emilim) edilir. Bu Lazer ışığının hedef dokusu kan damarları.  Lazer ile varis tedavisinde 0 ile 4 mm arasındaki çap genişliğine sahip varisler (mor-kırmız renkli, düz –ağ şeklindeki varisler) tedavi edilir.

Genel olarak alt bacaklarda görülen çapı 4 mm den geniş varisler için skleroterapi ve veya operatif uygulamalar yapılmaktadır.

Lazerle varis tedavisinde varisin yapı ve yoğunluğuna bağlı olarak değişmekle birlikte; 1-4 seans ta tedavi sonuçlanır.
Lazerle varis tedavisinde  başarı oranı %80- %100 e yakın.  Seanslar  3-6 hafta aralıklarla uygulanır. Lazerle varis tedavisinde seans sayısı hakkında en sağlıklı bilgi hekim muayenesi sonucunda verilebilir.

13 – Lazerle varis tedavisinden sonra öneriler.

Lazerle tedavi sonrasında hasta günlük aktivitelerine hemen döner. Bunu yanında yan etkiler ve tedavinin başarı oranını artırmak amacıyla bazı uyarılar önem kazanır.

Lazerle varis tedavisi sonrası hekim tarafından uygulama bölgesine elastik bandaj uygulanması önerilir.  Elastik bandaj uygulamasının 3 gün boyunca devam etmesi önerilmektedir.

Uygulama sonrası tedavi bölgesi hekim tarafından önerilen bir krem ile nemlendirilmeli, gerekli durumlarda güneş koruyucu kremler tercih edilmeli (1 hafta).

Uygulama sonrası, tedavi bölgesinin güneşten korunmalı, solaryuma girilmemeli.(2 hafta).

Tedavi bölgesinin istirahat halinde tutulması önerilir.

Tedavi bölgesinin aşırı sıcak suya teması önlenmeli (2 hafta).

Ağır fiziksel aktiviteden kaçınılmalı (2 hafta).

tr_TR